Deltag i undersøgelse: For medlemmer af adventistkirken.

Hvert 5. år gennemfører adventistkirken på verdensplan en undersøgelse, der skal give kirkens ledelse et mere klart billede af, hvad medlemmer jorden rundt tror og praktiserer. Der spørges bl.a. ind til religiøse og åndelige holdninger såvel som praksis, familielivet, engagement i lokalsamfundet og sundhedsbudskabet.

Denne undersøgelse vil hjælpe os til:

• at forstå, hvad vores medlemmer tror og gør

• og den er meget værdifuld i strategisk planlægning for vores arbejde med evangelisme, discipelskab, og omsorg på alle niveauer i vores kirke (den lokale menighed, konferencen, unionen, divisionen, og globalt).

• Data fra undersøgelsen giver os et fingerpeg om medlemmernes behov, og hvordan kirken bedst kan imødekomme disse behov.

Undersøgelsen er anonym – DU SKAL IKKE SKRIVE DIT NAVN

https://www.surveymonkey.com/r/5B7W3KH